Чи можуть банки змінювати фіксовану відсоткову ставку

Чи можуть банки змінювати фіксовану відсоткову ставку

Оновлено - 26.05.2017

Ієрархія законодавчих актівЗаконодавчі акти, згідно з якими фіксована відсоткова ставка за кредитом в односторонньому порядку...
НЕ може змінюватисяМОЖЕ змінюватися
Конституція України------
Кодекси і Закони УкраїниЦивільний Кодекс (ст.1056-1)

Закон України «Про банки і банківську діяльність» (ст. 55)
---
Укази і Постанови---Постанова НБУ № N 168 від 10.05.2007 р. "Про затвердження Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту"

Отже, враховуючи, що Цивільний Кодекс і Закони України превалюють над Постановою НБУ, ми можемо зробити висновок, що банкам заборонено змінювати фіксовану відсоткову ставку за кредитом в односторонньому порядку. Якщо в кредитному договорі є пункт про право банку змінювати відсоткову ставку, то його можна оскаржити в суді, бо згідно зі ст. 1056-1 ЦКУ така умова договору є нікчемною.

Слід зауважити, що банку заборонено підвищувати фіксовану відсоткову ставку з причин, не залежних від позичальника. Однак якщо позичальник порушує умови кредитного договору, які можуть призвести до підвищення кредитного ризику, то в цьому випадку одностороння зміна фіксованої відсоткової ставки банком може бути виправдана (п.28 Постанови №5 Вищого спеціалізованого суду України від 30.05.12 р.). Наприклад, якщо Ви не внесли черговий обумовлений платіж за договором страхування, це підвищує ризики для банку, в результаті чого банк може прийняти обґрунтоване рішення про зміну відсоткової ставки.

Іншими прикладами можуть бути: несплата чергового щомісячного платежу, ненадання інформації про фінансовий стан позичальника, тощо. Та й взагалі, порушення будь-якої умови договору може бути розцінене банком, як таке, що підвищує кредитний ризик.

Як показує наш досвід, іноді банки діють таким чином: наприклад, у разі підвищення інфляції, надсилають листа з пропозицією підвищити відсоткову ставку, а в разі відмови банк вимагає дострокового розірвання договору, що тягне за собою повне погашення заборгованості за кредитом. Довести неправомірність дій банку позичальник може тільки в судовому порядку.

Стосовно права банку вимагати дострокового розірвання договору читайте тут.

Корисні посилання