Чи поверне банк депозит у разі дефолту країни

Дата оновлення: 2014-08-02 р.

Чи поверне банк депозит у разі дефолту країни

Дуже коротко:

Сам по собі факт дефолту країни безпосередньо не може звільнити банк від своїх зобов'язань, зокрема за депозитними договорами.

Далі детальніше...


Дефолт - це...

Дефолт - неплатоспроможність держави, зокрема, нездатність держави вчасно обслуговувати свій борг, виплачувати заробітну плату працівникам бюджетної сфери, і т.д.

Банк звільняється від виконання своїх зобов'язань по законодавству:

Законодавством України передбачено, що сторони звільняються від виконання своїх зобов'язань за договором внаслідок дії форс-мажорних обставин (ст. 617, 906 ЦКУ)

  • Стихійні лиха: пожежа, повінь, землетрус та інше;
  • Соціальні явища: військові дії, терористичні акти, страйки, масові заворушення, революція, демонстрації неправомірні дії державних органів (або їх посадових осіб), заборони і обмеження органів державної влади і управління в галузі регулювання банківської діяльності, які роблять неможливим виконання зобов'язань за договором;

При цьому необхідно підтвердити наявність форс-мажорних обставин офіційним документом.

Відповіді банків

Нами були направлені запити в п'ять найбільших банків України з проханням пояснити, що буде з банківським вкладом в разі оголошення дефолту України. Наводимо ключові моменти їх відповідей:

  • Ощадбанк України повідомляє, "... що в разі навіть оголошення дефолту України, банк буде виконувати прийняті зобов'язання відповідно до умов чинного законодавства України та укладеними договорами з клієнтами банку - фізичними особами...”
  • Райффайзен Банк Аваль: "... Банк працює прибутково, ... і здатний виконувати всі свої зобов'язання перед усіма своїми вкладниками. Банк ні в якому разі не звільняється від виконання своїх грошових зобов'язань перед вкладниками (ч.1 ст. 625 ЦКУ ). Крім того Банк є учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб…”
  • Сбербанк Росії: "... АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» є дочірнім банком ВАТ «Сбербанк Росії» (Російська Федерація). Тому за всіма нашими зобов'язаннями перед клієнтами відповідає Материнський Банк. ... У зв'язку з нестабільною політичною ситуацією в Україні, Материнський Банк відкрив Спеціальний Фонд підтримки українського Банку: у разі економічної кризи цей фонд здатний покрити всі витрати за депозитами…”
  • ПриватБанк: "... На сьогоднішній день фінансовий стан ПАТ КБ" ПРИВАТБАНК "дозволяє пережити будь-яку кризу. ... Ми успішно пройшли нестандартні ситуації 1998, 2004 і 2008 років, зберегли існуючих клієнтів і залучили нових. Ви можете бути абсолютно впевнені, що ваші кошти в повній безпеці.”
  • ПУМБ на запит так і не відповів.

Висновок

Сам по собі факт дефолту країни безпосередньо не може звільнити банк від своїх зобов'язань. Наслідки дефолту можуть негативно позначитися на економіці, що може вплинути на стабільність банку, і тоді ризик втратити депозита зросте. Також є певні сумніви, чи можна в такій ситуації сподіватися на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.Дізнаватися про нові публікації Ви можете підписавшись на сторінку candb.com.ua у Google+, Facebook або В Контакті.

Рекомендуємо:
Що зараз важливо знати про депозити