Що робити, якщо банк висунув вимогу до поручителя

Дата оновлення: 2016-08-04 р.

Що робити, якщо банк висунув вимогу до поручителя

Дуже коротко:

Повідомити позичальника, розібратися з умовами поруки, вирішити проблему з банком, вимагати повернення кредиту від позичальника.

Далі детальніше...


Дії поручителя при пред'явленні йому вимог банком

У кожній конкретній ситуації є свої нюанси, але в цілому ми рекомендуємо дотримуватися наступних дій:

 1. Необхідно повідомити позичальника про вимоги банку, а у разі пред'явлення позову - подати клопотання про залучення його до участі у судовій справі. Інакше в майбутньому позичальник зможе заперечувати право поручителя на компенсацію (ст. 555 ЦКУ).

 2. Перевірте, чи є підстави визнати договір поруки недійсним. Згідно із законодавством такими підставами можуть бути:
  • заборгованість за кредитом погашена;
  • змінився розмір кредиту (відсоткової ставки, введені додаткові комісії) без згоди поручителя, внаслідок чого збільшився обсяг його відповідальності (не відноситься до майнового поручителя);
  • борг був переведений на іншу особу, за яку поручитель не поручався;
  • закінчився термін договору поруки. У разі якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо термін кредиту не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позов до поручителя протягом одного року з дня укладення договору поруки.

 3. Щоб уникнути збільшення заборгованості за рахунок нарахування штрафів і пені, погасіть всю суму боргу позичальника. Перед тим як зробити це, спробуйте домовитися з банком про списання пені або прострочених відсотків, тому що банк не зацікавлений доводити справу до суду.

  Для визначення дійсної суми заборгованості та перевірки правильності нарахування відсотків банком пропонуємо скористатися нашою послугою Аудит кредитної угоди.

 4. Після того як заборгованість за кредитом погашена, необхідно вимагати в банку документ, що свідчить про погашення боргу. Таким чином, до поручителя переходять усі права кредитора (ст. 555 ЦКУ).

 5. Тільки тепер поручитель може вимагати в судовому порядку повернення від боржника всієї суми боргу, яку він за нього виплатив.

Звертаємо увагу! Майновий поручитель ручається за боржника в межах вартості свого майна, тому зміна розміру заборгованості (внаслідок підвищення відсоткової ставки, наприклад) не є причиною для визнання договору застави/іпотеки недійсним.
Приклад судового рішення

Корисні посилання



Дізнаватися про нові публікації Ви можете підписавшись на сторінку candb.com.ua у Google+, Facebook або В Контакті.

Рекомендуємо:
Що повинен знати поручитель