Реструктуризація валютних кредитів за умовами Меморандуму

Дата оновлення: 2015-05-20 р.

Реструктуризація валютних кредитів за умовами Меморандуму

Дуже коротко:

5 травня внесено зміни до Податкового кодексу, що звільняють від оподаткування позичальників при переводі заборгованості з іноземної валюти в гривню, що є основною умовою початку дії Меморандума щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті.

Далі детальніше...


Про Меморандум

Меморандум - це декларація про готовність виконати умови, під якими поставлено підпис. Насправді Меморандум не несе імперативний (обов'язковий) для банків характер. Однак, якщо підписанти довіряють один одному, то цей документ буде виконуватися.

Меморандум набув чинності 8 травня поточного року. Залишається сподіватися, що банки не відмовляться від виконання підписаних ними умов документа.

Які банки підписали Меморандум

Меморандум підписали:

 • ВАТ "Альфа-Банк Україна"
 • ПАТ "Банк" Грант"
 • АТ "Дельта Банк"
 • ПАТ "Креді Агріколь Банк"
 • ПАТ "Банк Михайлівський"
 • ПАТ "КБ" Надра"
 • ПАТ "Платинум Банк"
 • ПАТ "ПриватБанк"
 • ПАТ "Регіон-банк"
 • ПАТ "УПБ"
 • ПАТ "Фідо Банк"

Які кредити підлягають реструктуризації

Кредит в іноземній валюті підлягає реструктуризації, якщо

 1. загальна сума заборгованості не перевищує 2,5 млн.грн. за офіційним курсом гривні до іноземних валют на 1 січня 2015 (це орієнтовно $158,5 тис або €129,9 тис.);
 2. термін кредитного договору закінчується не раніше 01.01.2014 р;
 3. відсутня непогашена прострочена заборгованість на 01.01.2014 р. або вона врегульована на момент реструктуризації;
 4. кредит виданий для придбання нерухомості, яка є єдиним житлом позичальника, і він там зареєструвався до 01.01.2014 р

Яку суму заборгованості підлягає прощенню

Реструктуризація валютних кредитів передбачує прощення частини боргу позичальникові. Яка саме частина боргу підлягає прощенню, залежить від нерухомості, яка виступає заставою по кредиту.

Банк здійснює прощення

 • 50% заборгованості, якщо загальна площа нерухомості не перевищує 60 м² для квартири і 120 м² - для будинку.
 • 25% заборгованості по кредиту, якщо площа заставної нерухомості вище зазначеної.

Крім того, прощенню підлягає сума нарахованих пені та штрафів, в результаті виникнення прострочення з 01.01.2014 р. до дати реструктуризації

Принцип реструктуризації

 1. Заборгованість по кредиту (тіло і нараховані відсотки) переводиться в гривню за офіційним курсом НБУ на дату реструктуризації.
 2. На різницю між отриманою сумою і сумою прощення за кредитом встановлюється відсоткова ставка, що діяла за кредитним договором в іноземній валюті на дату його підписання, і не змінюється банком протягом 3 років.
 3. На суму прощення встановлюється ставка 0,01% річних. Нарахована сума цих відсотків погашається позичальником у кінці терміну кредитування одним платежем.
 4. Протягом дії кредитного договору банк повинен анулювати суму, що підлягає прощенню, якщо кредит погашено вчасно і після реструктуризації не допускалися прострочення понад 30 днів.

Термін проведення реструктуризації

Позичальник може звернутися в банк із заявою про реструктуризацію протягом 3-х місяців з дня набрання чинності Меморандуму (8 травня 2015). Банк, у свою чергу, зобов'язаний провести реструктуризацію протягом 3-х місяців з дня отримання повного пакета документів від позичальника. Перелік документів потрібно уточнити безпосередньо в банку.

Документи можна передати в банк особисто або направити поштою з описом.

Цікаві факти

Прощена заборгованість співробітника банку (колишнього і нинішнього) не є безнадійною, тобто співробітник банку повинен буде заплатити податок на прибуток з прощеної суми кредиту при реструктуризації.

Згідно з умовами Меморандуму банки, які його підписали почнуть реструктуризацію валютних кредитів виключно за умов прийняття деяких змін, одним з яких є скасування мораторію на стягнення майна, що виступає заставою по кредиту в іноземній валюті. Варто додати, що даний мораторій ніхто не відміняв.

Банки з тимчасовою адміністрацією (визнані неплатоспроможними) реструктуризацію кредитів в іноземній валюті не здійснюють, навіть якщо підписали Меморандум.

Корисні посилання:Дізнаватися про нові публікації Ви можете підписавшись на сторінку candb.com.ua у Google+, Facebook або В Контакті.

Рекомендуємо:
Резервування в умовах кредитного договору