Складаємо розписку правильно

Дата оновлення: 2017-12-25 р.

Складаємо розписку правильно

Дуже коротко:

Надаючи грошові кошти в борг, обов'язково необхідно мати, як мінімум, розписку для обґрунтування своїх вимог у майбутньому. Як правильно скласти розписку читайте далі.

Далі детальніше...


Розписка є підтвердженням передачі грошових коштів від однієї особи іншій. Згідно судовій практиці стягнення боргу на підставі розписки - процедура законна, однак для цього важливо правильно її скласти.

Розписка повинна бути написана позичальником власноруч, щоб у випадку судового розгляду, почеркознавча експертиза змогла підтвердити складання розписки саме позичальником.

Наявність свідків бажано, але не обов'язково. Якщо свідки все-таки є, то потрібно зафіксувати в розписці їх паспортні дані і попросити підписатися.

Що має бути зазначено в розписці

1. Прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані та ідентифікаційний код позичальника і кредитора - щоб у випадку судового розгляду можна було ідентифікувати їх. Додатково рекомендуємо взяти у боржника завірену ним (написом "З оригіналом згідно", датою і підписом) ксерокопію паспорта та ідентифікаційного коду.

2. Сума, передана в борг, вказується цифрами і прописом - для виключення спорів з приводу її розміру.
Суму позики необхідно вказувати в національній валюті України, бо грошове зобов'язання має виконуватися в гривнях (ст. 533 ЦКУ). Однак у розписці можна вказати еквівалент суми позики в іноземній валюті - в цьому випадку повернути борг боржник зобов'язаний в сумі по курсу іноземної валюти до гривні на день платежу (ч.2 ст. 533 ЦКУ). При цьому практика судових рішень свідчить, що гроші стягуються і по розписках, в яких однозначно зазначено, що сума позики передана позичальникові в іноземній валюті.

3. Термін повернення боргу. Якщо строк не зазначений, то позика вважається виданим до пред'явлення вимоги сплати (ст. 1049 ЦКУ). Вимогу необхідно відправити листом з описом вкладень та з повідомленням про його отримання. Якщо протягом 30 днів борг не сплачено, можна звертатися до суду для стягнення заборгованості.

4. Якщо кошти надаються під відсоток, його розмір і порядок оплати необхідно вказати в розписці.

5. Дата складання розписки і підпис позичальника.

6. Суди однаково приймають розписки, написані українською і російською мовами.

Зверніть увагу, період стягнення грошей по розписці обмежений терміном позовної давності, який становить три роки (ст. 257 ЦКУ).

Зразок розписки:

Зразок розписки


Дізнаватися про нові публікації Ви можете підписавшись на сторінку candb.com.ua у Google+, Facebook або В Контакті.

Рекомендуємо:
5 відповідей на питання про процедуру банкрутства фізичної особи