5 відповідей на питання про процедуру банкрутства фізичної особи

Дата оновлення: 2015-04-13 р.

5 відповідей на питання про процедуру банкрутства фізичної особи

Дуже коротко:

Фізична особа може оголосити себе банкрутом тільки в тому випадку, якщо вона є суб'єктом підприємницької діяльності та зобов'язання такої особи виникли у зв'язку з веденням підприємницької діяльності.

Далі детальніше...


#1 Навіщо може знадобитися стати банкрутом

Позичальнику (боржнику) доцільно визнати себе банкрутом лише в тому випадку, якщо розмір його боргу перевищив загальну вартість всього майна, що перебуває у власності і немає іншого способу погасити борг окрім, як продати своє майно.

#2 Кого можуть визнати банкрутом

Банкрутом може бути суб'єкт господарювання: юридична особа або фізична особа - підприємець.

Фізична особа, яка не є підприємцем, не може бути визнана банкрутом. Проект закону про процедуру визнання фізичної особи банкрутом вже неодноразово подавався на розгляд, але завжди повертався на доопрацювання. Ми обов'язково освітимо таку процедуру, якщо відповідний закон буде прийнятий.

Детальніше розглянемо визнання банкрутом фізичну особу - підприємця.

#3 Які можуть бути підстави для визнання банкрутом

Підставою для визнання фізичної особи - підприємця банкрутом є його нездатність погасити заборгованість або сплачувати обов'язкові платежі за кредитом.

Справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо заборгованість становить не менше 300 мінімальних заробітних плат (на сьогоднішній день це 365400 грн.) і не була сплачена боржником протягом 3 місяців після відкриття виконавчого провадження.

#4 Які є нюанси в процедурі банкрутства

Із заявою до суду про визнання фізичної особи - підприємця банкрутом може звернутися його кредитор або сам боржник.

Угоди фізичної особи - підприємця, пов'язані з продажем або даруванням свого майна за рік до порушення провадження у справі про банкрутство, можуть бути визнані господарським судом недійсними за заявою кредиторів.

За заявою фізичної особи - підприємця господарський суд може відкласти розгляд справи про банкрутство не більше ніж на два місяці для проведення фізичною особою - підприємцем розрахунків з кредиторами чи укладення мирової угоди.

Одночасно з прийняттям заяви про порушення справи про банкрутство господарський суд накладає арешт на майно фізичної особи - підприємця, за винятком майна, на яке згідно додатку до ЗУ «Про виконавче провадження» не може бути звернено стягнення, та майна, що перебуває у заставі з підстав, не пов'язаних із здійсненням такою особою підприємницької діяльності.

#5 Які загальні плюси і мінуси банкрутства


ПЛЮСИМІНУСИ
Припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), відсотків за всіма зобов'язаннями фізичної особи - підприємця, крім зобов'язань, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності.У разі визнання фізичної особи - підприємця банкрутом продажу підлягає все його майно, за винятком того, на яке згідно додатку до ЗУ «Про виконавче провадження» не може бути звернено стягнення, та майно, що перебуває в заставі з підстав, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності.
Фізична особа - підприємець, визнане банкрутом звільняється від виконання вимог усіх кредиторів (крім аліментів та шкоди життю та здоров'ю). Протягом трьох років після визнання фізичної особи - підприємця банкрутом вона не може бути зареєстрована як фізична особа - підприємець, набувати майно або грошові кошти в кредит, укладати договір поруки, передавати майно в заставу.

Корисні посилання:

ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»
ЗУ «Про виконавче провадження»
Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 23.03.2013 р.


Дізнаватися про нові публікації Ви можете підписавшись на сторінку candb.com.ua у Google+, Facebook або В Контакті.

Рекомендуємо:
Нове в угодах купівлі-продажу нерухомості